• A
  • A+
  • A++
  •  

Wydarzenia

Zamówienie

MWMP / SYGNOWANO ARVO PÄRT

 Warszawa

 Nowa Miodowa - sala koncertowa ZPSM nr 1
 ul. Rakowiecka 21

 22.10.2021

 19:30

 Ceny biletów

SYGNOWANO ARVO PÄRT

LUTOSŁAWSKI QUARTET / DOMINIK WANIA / ANNA LOBEDAN

Nazywany muzycznym mistykiem naszych czasów Arvo Pärt, wybitny estoński twórca urodził się w 1935 roku w niewielkiej wsi Paide pod Talinem. Jego dzieciństwo i młodość przebiegały na styku wielu kultur i religii. Właśnie taką różnorodność stara się pielęgnować też w swoich kompozycjach. Przez lata stworzył własny, pełen głębokiej duchowości, oryginalny i rozpoznawalny na całym świecie styl.

Inspiracją literacką były i niezmiennie są dla Pärta teksty liturgiczne, a muzycznie od zawsze pociągają go surowe brzmienia dawnych wieków. Dziś śmiało można powiedzieć, że ta unikalna, ascetyczna w formie i nawiązująca do średniowiecznej, a jednocześnie nowatorska, muzyka podbiła wszystkie kontynenty.

W przygotowanym specjalnie na Festiwal Muzyka Wiary Muzyka Pokoju projekcie Marcina Markowicza, ten doskonały, nie stroniący od eksperymentów skrzypek zawarł wyjątkowy wybór kanonicznych utworów estońskiego mistrza. Kompozytorskie perły Pärta zabrzmią w nieoczywistych interpretacjach wybitnych, młodych artystów z powodzeniem łączących światy muzyki klasycznej i jazzu: kwartetu smyczkowego „Lutosławski Quartet” w składzie: Roksana Kwaśnikowaka – skrzypce, Marcin Markowicz – skrzypce, Artur Rozmysłowicz – altówka i Maciej Młodawski – wiolonczela, Dominika Wani grającego na fortepianie oraz śpiewaczki Anny Lobedan – alt.

W programie:

De Pacem Domina – na kwartet smyczkowy
Alina – na fortepian solo
Fratres – na skrzypce i fortepian
Improwizacja I – na kwartet smyczkowy
Es sang vor langen Jahren – na głos, skrzypce i altówkę
Improwizacja II – na fortepian
Summa – na kwartet smyczkowy
My Heart’s in the Highland – na głos, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian
Fratres – na kwartet smyczkowy
Spiegel im Spiegel – na skrzypce I fortepian

Czas trwania: ok 60 minut

Rozwiń