Repertuar

MWMP / El Gusto (2D/napisy)

Bezpłatne wejściówki dostępne od 11.10.2021

EL GUSTO,REŻ. SAFINEZ BOUSBIA (WARSZAWSKA PREMIERA FILMOWA)

Dokumentalny debiut Safinez Bousbii prezentujący portrety arabskich i żydowskich wykonawców muzyki Chaabi – unikalnej algierskiej mieszanki religijnych pieśni berberyjskich i andaluzyjskich oraz jazzu. Reżyserka z pietyzmem śledzi ich, często skomplikowane, osobiste historie i muzyczną drogę na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Z tej emocjonalnej, filmowej przygody wyłania się prawdziwa potęga muzyki jako języka łączącego ponad podziałami etnicznymi i religijnymi.

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
23 października 18:00 Warszawa, Kino Muranów kup bilet

MWMP / HYMN O NIESZCZĘSNYM ROZBITKU & TRZY ROZMOWY

Brak miejsc, koncert wyprzedany.

HYMN O NIESZCZĘSNYM ROZBITKU

Michał Górczyński / Paweł Szpura / Jacek Mazurkiewicz / Adeb Chamoun

Materią literacką, która posłużyła Górczyńskiemu do stworzenia niezwykłego wydarzenia była głęboko osadzona w tradycji księga świętych hymnów Jazydów – „Qewle Zebuni Meksur”. Jego kompozycje towarzyszące sakralnej poezji Jazydów podkreślają i eksponują pierwiastek tajemniczości i pełnego mistycyzmu „wytłumienia”, które stało się tu świadomym środkiem artystycznej ekspresji. „To misterny splot wyjątkowych tekstów z muzyką awangardową, improwizowaną, wątkami bliskowschodnimi, kojarzący się z jazzem czy współczesną kameralistyką, natchniony świat nowej muzyki” – tak o projekcie mówi sam autor.

Krzysztof Dys

TRZY ROZMOWY

„Dzięki swoim rozlicznym talentom Dys jest niezwykle ważną postacią we współczesnej muzyce. Prezentuje inny, świeży głos dzięki połączeniu swoich zdolności wirtuoza i kreatywnego umysłu. Swoją twórczością wypełnia lukę pomiędzy nową muzyką a jazzem. To muzyka najwyższego kalibru i jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku lat jego pozycja poważnego artysty umocni się dzięki wzrastającej międzynarodowej sławie” – tak o Krzysztofie Dysie mówi jeden z najznakomitszych na świecie klarnecistów, wizjoner współczesnej muzyki Evan Ziporyn.

Napisana przez Krzysztofa Dysa specjalnie na Festiwal Muzyka Wiary Muzyka Pokoju, zamykająca się w formę autorskiego recitalu, muzyka całkowicie potwierdza słowa Ziporyna. To osobista i buzująca emocjami opowieść „Trzy rozmowy”. Sięgając po wielokulturowe kody i muzyczne idiomy artysta tworzy przestrzeń, w której podejmuje próbę fascynującej rozmowy z Bogiem chrześcijan, żydowskim Jahwe i muzułmańskim Allachem. Po mistrzowsku wpisuje się w fakturę dźwiękowego komunikatu, który ludzkość od zawsze wysyłała do Istoty Najwyższej – „chcę Cię nazwać, chcę abyś mnie usłyszał i wysłuchał”. W „Trzech rozmowach” Dys, z naturalną dla niego maestrią, zawiesza na niewidocznej pajęczynie odniesień mistyczne obrazy pełne wątpliwości i refleksji, które bezbłędnie prowadzą nas do jądra muzycznej doskonałości.

Czas trwania koncertu: ok 120 minut (łącznie z przerwą)

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
25 października 19:30 Warszawa, Studio Polskiego Radia im. W. Szpilmana brak biletów

MWMP / KWARTET NA KONIEC CZASU & APPARITION

Część I: OLIVIER MESSIAEN – KWARTET NA KONIEC CZASU

„Kwartet na koniec czasu” Oliviera Messiaena to jeden z najbardziej znaczących utworów kameralnych XX wieku – dzieło mistyczne, natchnione i bogate w niebanalne, piękne melodie. Jest to utwór otoczony legendą – młody Messiaen stworzył go w 1940 roku w niewoli, w niemieckim stalagu na Dolnym Śląsku. Jego prawykonanie odbyło się 15 stycznia 1941 roku w obozie, pod gołym niebem, przed tłumem internowanych żołnierzy. Minęło zatem okrągłe 80 lat od tego niezwykłego i ważnego dla muzyki wydarzenia.

Wykonawcy: Bartek Wąsik / Michał Pepol / Marcin Markowicz / Adam Eljasiński

Część II: APPARITION

„Apparition” dotyka wrażliwych strun egzystencjalnych – istoty piękna, przemijania i śmierci. Jest dziełem pełnym głębokich emocji i elementarnych prawd, kompletnym i doskonałym. Agata Zubel brawurowo wraca nim do klasycznej wokalistyki. Jej głos kusi ucho pierwotną energią zróżnicowanych środków wokalnych, a umysł wyrazistymi interpretacjami tekstów, po raz kolejny udowadniając słuszność werdyktu kapituły Paszportu Polityki, która przyznała jej tę nagrodę w 2004 roku za „niezwykłe kreacje wokalne”.

Wykonawcy: Agata Zubel / Krzysztof Książek

Czas trwania koncertu: ok 120 minut (łącznie z przerwą)
Bilet obowiązuje na obie części koncertu.

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
24 października 19:30 Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego kup bilet

MWMP / LEGGEREZZA

LEGGEREZZA

PATRYK ZAKROCKI / OLGA MYSŁOWSKA / MICHAŁ PEPOL

„… Zdejmować ciężar z ludzkich postaci, ciał niebieskich, miast…” - Italo Calvino

Leggerezza (z włoskiego „lekkość”) to projekt stworzony specjalnie dla Festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju przez troje wybitnych artystów: śpiewaczkę Olgę Mysłowską, wiolonczelistę Michała Pepola, oraz altowiolistę chętnie sięgającego po inne instrumenty Patryka Zakrockiego.

Artyści budują w nim wielowątkowy muzyczny świat złożony z dźwiękowych interpretacji wybranych tekstów z „Wykładów amerykańskich” – poetycko-filozoficznego testamentu Italo Calvino. To poszukiwanie lekkości jako odpowiedź na ciężar rzeczywistości, któremu przeciwstawiają się czułość, subtelność, zachwyt i uważność na „drobne, świetliste ślady rzeczy, przeciwstawione mrocznej katastrofie” - przesłanie, które obecnie nabiera szczególnej aktualności.

Łącząc i przetwarzając brzmienie wiolonczeli, głosu i gitary preparowanej, a także doświadczenia różnych praktyk muzycznych, artyści tworzą wywiedzione z improwizacji, kontemplacyjne, liryczne moments musicaux, ilustrujące poszczególne fragmenty tekstu, dążąc do równowagi między dźwiękiem a oddechem, ekspresją a przestrzenią.

Powstało dzieło wyjątkowe, rozwibrowane głębokimi emocjami, a zarazem przepełnione refleksją i mistrzowską powściągliwością. Dzieło na miarę muzyki XXI wieku, nowatorskie, kompletne i urzekająco piękne.

Czas trwania koncertu: ok 60 minut

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
26 października 19:30 Warszawa, Kościół Ewangelicko-Reformowany kup bilet