• A
  • A+
  • A++
  •  

Wydarzenia

Zamówienie

Repertuar

„BEZCZAS” HASHTAG ENSEMBLE / „KWARTETY TANSMANA” ATOM STRING QUARTET

KONCERT PODWÓJNY, Z PRZERWĄ.

BEZCZAS

W projekcie „Bezczas” Hashtag Ensemble spotkają się giganci muzyki współczesnej: Kaija Saariaho („Cendres”), George Crumb („Vox Balaenae”) i Morton Feldman („Why Patterns?”). W swoich, często medytacyjnych, utworach zmagają się oni z czasem jako kategorią mistyczną i muzyczną.
Hashtag Ensemble to wyjątkowa muzyczna kooperatywa założona przez Anię Karpowicz, specjalizująca się w wykonaniach światowej i polskiej muzyki współczesnej, inicjatywach improwizatorskich i edukacji artystycznej.

HASHTAG ENSEMBLE w składzie:
ANIA KARPOWICZ flety
PIOTR SAŁAJCZYK fortepian
HUBERT ZEMLER perkusja i instrumenty perkusyjne
DOMINIK PŁOCIŃSKI wiolonczela

KWARTETY TANSMANA

Atom String Quartet, przygotowując projekt „Kwartety Tansmana”, sięga po dwa kwartety smyczkowe Aleksandra Tansmana (numer 5 i 7), a więc te które powstały podczas drugiej wojny światowej i tuż po jej zakończeniu. Utwory te są pełnym emocji, niezwykłym krzykiem rozpaczy ginącego narodu.
Formacja Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących zespołów kameralnych na świecie. Doskonale łączą możliwości klasycznego kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W ich twórczości, oprócz jazzu, słychać inspiracje folklorem, muzyką współczesną i klasyczną.

ATOM STRING QUARTET w składzie:
DAWID LUBOWICZ skrzypce
MATEUSZ SMOCZYŃSKI skrzypce
MICHAŁ ZABORSKI altówka
KRZYSZTOF LENCZOWSKI wiolonczela

Rozwiń
Data Miejsce Bilety
2022-10-23 19:00 Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego bilety: 9 kup bilet

„MODLITWY WIRUJĄCE” ZEMLER / MAJIDI / CHAMOUN / TYCIŃSKI / DOMAGALSKI

Wirujący derwisze, tak jak inne sufickie bractwa muzułmańskie, swoją wiarę opierają na mistyczno-ascetycznych praktykach prowadzących do lepszego poznania Boga. Charakterystyczną cechą bractwa jest medytacja w ruchu mająca postać szeregu rozwijających się figur „tanecznych”, które prowadzą do stanu absolutnej ekstazy. Pełnym mistycznej energii tańcom wirujących derwiszy towarzyszą niezwykła, kipiąca emocjami, transowa muzyka i przejmujący modlitewny śpiew.

Hubert Zemler, opierając się na archiwalnych nagraniach, planuje odtworzyć wraz z zespołem Magneto i zaproszonymi gośćmi, Maroufem Majidim i Adebem Chamounem, charakter mistyczno-ascetycznej praktyki derwiszy, przenosząc tę archaiczną muzykę do świata nieoczywistych brzmień i dźwięków naszych czasów.

WYKONANIE:
MAROUF MAJIDI śpiew, tar i tanbour
ADEB CHAMOUN śpiew, instrumenty perkusyjne
i formacja MAGNETO w składzie:
HUBERT ZEMLER perkusja
BARTEK TYCIŃSKI gitara
PIOTR DOMAGALSKI bas

Rozwiń
Data Miejsce Bilety
2022-10-24 19:00 Warszawa, Studio S2 Polskiego Radia bilety: 10 kup bilet

„OBADIAH” TOMASZ POKRZYWIŃSKI & ENSEMBLE LABIRHYTHM

Tomasz Pokrzywiński & Ensemble Labirhythm sięgają po tajemnicze kompozycje ze średniowiecznego manuskryptu autorstwa Obadiaha Neofity – Włocha, który krótko po ślubach kapłańskich przeszedł konwersję na judaizm. Odkryte w 1918 roku w Kairze melodie do starotestamentowych tekstów po hebrajsku były zapisane w sposób charakterystyczny dla chorału gregoriańskiego.
Międzynarodowa formacja Ensemble Labirhythm podejmuje wyzwanie rekonstrukcji średniowiecznego dzieła, umieszczając je we współczesnym muzycznym świecie.

WYKONANIE:
TOMASZ POKRZYWIŃSKI wiolonczela, wiolonczela barokowa
DOROTA SZCZEPAŃSKA sopran
ALON SARIEL lutnie, mandolina
WOJCIECH LUBERTOWICZ duduk, bębny obręczowe
MIROSŁAW FELDGEBEL klawesyn, harfa

Rozwiń
Data Miejsce Bilety
2022-10-20 19:00 Warszawa, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, sala Audytorium bilety: 10 kup bilet

„PTAKI SMUTKU, PTAKI CHWAŁY” DZICZKA / SzaZa

Wyjątkową muzyczną opowieść „Ptaki smutku, ptaki chwały” tworzą ukraińskie pieśni ludowe z XVIII i XIX wieku o tematyce wojennej oraz pieśni żałobne. Wywodzą się one z autentycznej tradycji wiejskiej różnych rejonów Ukrainy.
Pełne smutku i mistycznej magii wykonania usłyszymy w interpretacjach ukraińsko-polskiej kobiecej formacji śpiewaczej Dziczka, którą powołała i od ponad dekady kieruje nią Tetiana Sopiłka.

Archaiczne pieśni zostaną wpisane w muzyczną przestrzeń wykreowaną przez duet SzaZa, przedstawicieli warszawskiej sceny muzyki improwizowanej. Skomponowana przez klarnecistę Pawła Szamburskiego i altowiolistę Patryka Zakrockiego współczesna muzyka doskonale splata się i uzupełnia z ludowymi pieśniami, tworząc autentyczną, nową muzyczną wartość.

WYKONAWCY:

DZICZKA w składzie:
TETIANA SOPIŁKA
MANIUCHA BIKONT
JUSTYNA CZERWIŃSKA
MARIA PUZYNA
AGATA WRÓBEL

SzaZa w składzie
PAWEŁ SZAMBURSKI
PATRYK ZAKROCKI

Rozwiń
Data Miejsce Bilety
2022-10-25 20:00 Warszawa, Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy" sala teatralno-koncertowa "Szekspir" bilety: 10 kup bilet

KARNET | FESTIWAL MUZYKA POKOJU - MUZYKA WIARY | KONCERTY

Karnet obowiązuje na wszystkie koncerty Festiwalu Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary.
Miejsca są nienumerowane.

Festiwal Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary to inicjatywa, której celem jest promowanie muzyki zdolnej do wyrażenia wiary w pokój. Inspiracją do jego powstania był Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu, zorganizowany w 1986 roku przez Jana Pawła II. Organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II Festiwal wspiera budowanie kultury, w której porozumienie istnieje ponad podziałami ideologicznymi, wyznaniowymi czy politycznymi.

Wierzymy, że muzyka jest językiem, który pozwala na realny dialog ponad podziałami. Mamy nadzieję, że Festiwal Muzyka Pokoju — Muzyka Wiary przyczyni się do tego, by świat, w którym łączy się niezwykła różnorodność kultur, religii i poglądów, stał się — przynajmniej na moment — lepszym miejscem.
Wszystkie koncerty w ramach 6. edycji przygotowywane są specjalnie na zamówienie Festiwalu.
Wykonawcy:
• „OBADIAH” TOMASZ POKRZYWIŃSKI & ENSEMBLE LABIRHYTHM, 20.10.2022 MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN
• „BEZCZAS” HASHTAG ENSEMBLE / „KWARTETY TANSMANA” ATOM STRING QUARTET 23.10.2022, STUDIO KONCERTOWE POLSKIEGO RADIA IM. W. LUTOSŁAWSKIEGO
• „MODLITWY WIRUJĄCE” ZEMLER / MAJIDI / CHAMOUN / TYCIŃSKI / DOMAGALSKI, 24.10.2022, STUDIO S2 POLSKIEGO RADIA
• „PTAKI SMUTKU, PTAKI CHWAŁY” DZICZKA / SzaZa, 25.10.2022, URSYNOWSKIE CENTRUM KULTURY „ALTERNATYWY”

Rozwiń
Data Miejsce Bilety
2022-10-20 -, - bilety: 5 kup bilet